Matematická olympiáda

S příchodem ledna se pravidelně konají okresní kola matematických olympiád pro 5. a 9. ročníky. Své zastoupení měla mezi účastníky olympiády i naše škola. V soutěži se naši žáci neztratili, dokonce slavili úspěchy. V kategorii pro 5. ročník získala první místo Klára Novotňáková. Její spolužačka Lenka Šnajdrová se umístila na 4. – 6. místě. V kategorii pro deváté ročníky jsme měli také své úspěšné řešitele. Zuzana Hopiánová získala 5. – 6. místo. Děvčatům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Okresní kolo soutěžní přehlídky dětských recitátorů

Po školním kole recitační soutěže se vítězní recitátoři v úterý 14. 3.  zúčastnili v Kralovicích okresního kola soutěžní přehlídky dětských recitátorů.

Všem žákům děkujeme za reprezentaci školy a Kláře Novotňákové blahopřejeme k postupu do krajského kola.

Okresní kolo ve vybíjené

Dne 28. 3. 2023 se v tělocvičnách Základní školy Plasy a Gymnázia Plasy pořádalo okresní kolo ve vybíjené. Turnaje se zúčastnilo 7 družstev ze základních škol Plasy, Kaznějov, Horní Bříza, Horní Bělá, Zruč-Senec, Kralovice a Žihle. Náš tým, složený ze žáků 5. a 4. tříd, v prvním zápasu překonal družstvo z Kralovic. Druhý zápas proti družstvu z Horní Bělé byl velmi vyrovnaný a napínavý do samého konce, kdy po nerozhodné hře v základní hrací době i v prodloužení naši vybili hráče soupeře jako první. V semifinálovém zápasu proti družstvu ze Zruče dokázal náš tým skórovat s výsledkem 19:1. Naše bijce čekalo finále a zároveň také obhajování loňského zlata. Finálovým soupeřem se stal tým ze Žihle. Výbornou spoluprací ve hře a minimálními ztrátami míče si náš tým zajistil celkové vítězství a postup do krajského kola.

Mc Donald´s Cup – 24. ročník

Poslední dubnový týden se stal sportovní areál SK Horní Bříza dějištěm okresních kol fotbalového turnaje Mc Donald´s Cup. V úterý 25.dubna se odehrály turnaje v kategoriích A (1.-3.tř.) a nové kategorii M určené pro malotřídní školy (1.-5.tř.), ve čtvrtek 27.dubna se odehrál zbylý turnaj v kategorii B (4.-5.tř.).

Žáci naší školy se doposud zúčastnili všech ročníků soutěže v obou kategoriích. Také letos jsme obsadili oba turnaje. V mladší kategorii 8 zúčastněných družstev sehrálo turnaj systémem každý s každým. Naši žáci odešli ze sedmi utkání čtyřikrát s vítězným úsměvem. Zbývající tři utkání skončila remízou s Kralovicemi 1 : 1 a dvěma prohrami se Zručí-Sencem 1:2 a s Kaznějovem 1:3. O celkovém umístění rozhodla tabulka, která určila vítězem Kaznějov (21 bodů – 7 vítězství) před Zručí-Sencem (18 bodů – 6 vítězství, 1 prohra). Shodný počet 13 bodů a vzájemná remíza našich žáků s Kralovicemi způsobila, že o třetím místě rozhodl brankový rozdíl. Konečné skóre Kralovic znělo 15:8, naše 14:8. Zůstala na nás tedy jen „bramborová“ medaile. V očích některých našich žáků se zaleskly slzičky, vždyť medaile a pohár byly tak blízko.

V kategorii malotřídek se utkala družstva Trnové, Mladotic, Dobříče a Úterý. Vítězem se po třech vítězstvích stalo družstvo malotřídky z Mladotic.

Na turnaj starší kategorie jsme po loňském 5.místu a v téměř totožné sestavě odjížděli s touhou vrátit se s medailí a pohárem. Konkurence však byla veliká a silná. Třináct týmů bylo rozděleno do dvou skupin, naši žáci byli rozlosováni do skupiny šestičlenné. Do bojů o medaile bylo zapotřebí skončit ve skupině nejhůře na druhém místě. To se nám po čtyřech vítězstvích a jediné porážce s Vejprnicemi v poměru 1:3 podařilo. V semifinále nás čekal vítěz druhé skupiny – Kralovice. Cílem bylo uhlídat nejlepšího střelce turnaje Štěpána Sebránka, a proto se Martin Šlajferčík (s 20 brankami 3. nejlepší střelec) přesunul z útoku do obrany. Tentýž hráč ihned po rozehrání semifinálového boje po pár vteřinách střelou z vlastní poloviny rozvlnil síť za kralovickým brankářem. V dalším průběhu zápasu se nám jednou nepovedlo uhlídat Štěpána Sebránka a tak se šlo na penalty. Po první sérii tří penalt se nerozhodlo (2:2) a tak se pokračovalo. Hned první následující pokutový kop Jakub Vébr lapil a následně se Martin Šlajferčík nemýlil a poslal nás do finále. V tom nás čekal vítěz naší skupiny Vejprnice, které předváděly na turnaji nejhezčí fotbal. S vědomím porážky ze skupiny jsme opět posílili obranu s cílem neinkasovat  a dotáhnout zápas třeba opět do penaltového rozstřelu. To se nám celkem dařilo, Vejprnice neměli již tolik navrch jako ve skupině a i my jsme párkrát zahrozili. Zhruba dvě minuty před koncem utkání se po odraženém míči napřáhla kapitánka Anežka Patejdlová a nekompromisně skórovala. Ve zbytku utkání jsme již Vejprnice do šance nepustili. Po závěrečném hvizdu rozhodčího Tadeáše Koudeleho jsme si pak dosyta vychutnávali vítězství v celém turnaji a postup do krajského finále.

Cíl pro letošní ročník Mc Donald´s Cupu v podobě medailového umístění v jedné z kategorií jsme splnili a krajské kolo v Plzni 18. května si pojedeme užít s jediným výkonostním cílem – neskončit na posledním místě.

Výtvarná soutěž Kočičky

NTM dovezlo do prostor před CSD v Plasích 4ks soch -  „kočičky“. Autorem těchto soch je sochařka Jitka Kůsová Valevská. Sochy jsou současně bezpečnostním prvkem se správnými poloměry, aby nebylo možné zajíždět na ohraničené prostory. CSD NTM vyhlásilo na 1. 6.  výtvarnou soutěž na pomalování těchto soch, protože sochy se přivezly bílé.

Soutěže se zúčastila děvčata Marie Špottová a Natálie Svárovská za ZŠ  a Marián Manna a Amálie Novotná za ZUŠ. Všem mladým malířům děkujeme a blahopřejeme, protože přímo z rukou paní sochařky  převzali mladí  malíři dort jako ocenění za nejhezčí kočičky.