Obsah

Atletický trojboj mladších žáků

Vybraní žáci a žákyně z 3. a 5. ročníků se 5. 6. 2018 zúčastnili okresního kola v atletickém trojboji (skok daleký, běh na 50 m a hod), který se konal v Nýřanech. V konkurenci škol ze Žihle, Kralovic, Dolní Bělé, Horní Břízy, Třemošné, Zruče-Sence a Nýřan dokázali vybojovat krásná umístění.

V kategorii starších žáků obsadili Jan Klíma a Vojtěch Šiml skvělé 2. místo. Za kategorii mladších žáků vybojovali Matěj Pašek a Viktor Kepka 3. místo. V kategorii starších žákyň obsadily Nikol Pašková a Simona Nováková 4. místo a mladší žákyně Karolína Boříková a Amálie Novotná se umístily na 6. místě.

fotogalerie

Dopravní soutěž mladých cyklistů

V pátek 11. května 2018 se na dopravním hřišti na Skvrňanech a ve Vejprnické ZŠ uskutečnila Dopravní soutěž mladých cyklistů. Letos byla k reprezentování školy vyslána dvě družstva. Za první stupeň: Vojtěch Šiml, Patrik Belbl, Viktorie Eschnerová a Nikol Pašková a za druhý stupeň: Adam Kůsa, Tomáš Müller, Zuzana Míková a Natálie Berková. Soutěžilo se ve 4 disciplínách: jízda zručnosti na kole, test z pravidel provozu na pozemních komunikacích, jízda na dopravním hřišti  a praktické provedení poskytnutí první pomoci. Nejlépe se vedlo mladším žákům v jízdě zručnosti a v dopravních testech, starším se naopak vedlo v poskytnutí první pomoci a v jízdě na dopravním hřišti, kde bezchybnou jízdu předvedl Adam Kůsa.

Po sečtení všech trestných bodů se družstvo starších umístilo na 10. místě a mladé naděje prvního stupně na krásném 3. místě. Všem děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

fotogalerie

Matematická olympiáda 2017/2018

S příchodem jara se rozběhl kolotoč okresních kol ve vědomostních soutěžích. 17.dubna se v Plzni konalo  pro kategorie Z6, Z7 a Z8 (6.-8. ročník) okresní kolo v Matematické olympiádě.

Své zastoupení měla mezi účastníky olympiády ve všech kategoriích také naše škola. V průběhu soutěže řešili žáci tři úlohy, z nichž mohli při správném vyřešení za každý získat až 6 bodů.  Maximální bodový zisk při správném vyřešení všech tří příkladů tudíž činil 18bodů. Úspěšným řešitelem byl vyhodnocen každý žák, který získal minimálně 9 bodů.

V soutěži se tento rok neztratili ani naši žáci a po delším období slavili úspěch. V kategorii Z6 se se ziskem 10 bodů stal úspěšným řešitelem a v celkovém  pořadí  obsadil čtvrté místo Jan Kroupa. Ještě větší úspěch sklidila v kategorii Z7 Anička Unatinská. Se ziskem 13 bodů skončila o jediný bod na druhém místě za vítězným řešitelem. Oběma patří po zásluze blahopřání k dosaženému úspěchu a pochvala za výbornou reprezentaci své školy.

o o

Matematický klokan

Mezinárodně koordinovaná soutěž Matematický klokan vznikla v osmdesátých letech v Austrálii, od roku 1991, kdy poprvé proběhla ve Francii, se rozšířila také po celé Evropě. V České republice se pravidelně koná od roku 1995 a jeho hlavním pořadatelem je Jednota  českých matematiků a fyziků. Soutěž je rozdělena do šesti věkových kategorií – Cvrček (2.-3. tř. ZŠ), Klokánek ( 4.-5. tř. ZŠ), Benjamin (6.-7. tř. ZŠ), Kadet (8.-9. tř. ZŠ), Junior (1.-2. tř. SŠ) a Student (3.-4. tř. SŠ). Vyjma nejmladší kategorie Cvrček ( 20 úloh) řeší žáci 24 úkolů s odstupňovaným bodováním 3,4 a 5 body. Maximální bodový součet činí 120 bodů.

Soutěže se pravidelně účastní také žáci naší školy. Letošní ročník se uskutečnil v pondělí 19. března. Poté, co nám již řadu let odcházejí nejlepší žáci studovat na sousední gymnázium, se úspěšnost našich žáků v okresním měřítku citelně snížila a přesunula se do dvou nejmladších kategorií. Právě letošní ročník byl však výjimkou. Žákyně  třídy VII.A  Iva Filipová se  se ziskem 80 bodů podělila v okresní konkurenci o pěkné 7. – 8. místo. Gratulujeme k pěknému umístění.

Vybíjená – okresní kola

Již řadu let je naše škola organizátorem okresních kol ve vybíjené. Stejně tak tomu bylo i letos. V pondělí 19. března proběhl turnaj v kategorii dívek a dva dny poté turnaj v kategorii smíšené.

Kategorie dívek je pravidelně méně obsazovaná. Letos se navíc přidala řádící chřipka a výsledek se dostavil. Pouhá tři družstva sehrála turnaj dvoukolově. Vítězství slavily dívky z Kralovic, které nepoznaly hořkost porážky. Děvčata  domácího týmu vybojovala stříbrné medaile a jako poslední, byť s bronzovými medailemi na krku, odjížděla děvčata z Dolní Bělé.

To turnaj smíšených týmů byla jiná káva. Los určil týmy do tříčlenné či čtyřčlenné skupiny. Vedoucí hostujících týmů losovali skvěle, a  tak na domácí družstvo zbylo místo v tříčlenné skupině společně s Kralovicemi a Manětínem. Ten byl naším prvním soupeřem a nutno dodat soupeřem příjemným, jak dokládá konečný výsledek 19 : 4 (počty vybitých hráčů) v náš prospěch. Druhé utkání s Kralovicemi se v prvním poločase podobalo utkání  s Manětínem. Naši hráči nepotřebovali ani celých sedm minut (délka trvání poločasu), aby vybili všech deset hráčů soupeře. Kralovičtí  však v druhém poločase změnili taktiku a během krátké doby vybili  naše klíčové hráče a v klidu dokráčeli k celkovému vítězství  v poměru  14 : 12.  Druhé místo ve skupině nám přiřklo za semifinálového soupeře  vítěze čtyřčlenné skupiny z Horní Břízy. Utkání bylo po celou dobu velice vyrovnané a rozhodnutí padlo v posledních několika sekundách hry.  V pořadí dvanáctou byla vybita dívka z Horní Břízy, domácích soupeři vybili o jednoho méně. Chybělo už jen vyčkat  na soupeře, který vzejde ze druhého semifinále. Dočkali jsme se  Kralovic. Ty nenechaly nikoho na pochybách a soupeře z Třemošné porazily 16 : 8.  Předposlední utkání turnaje  Horní Bříza – Třemošná  12 : 7 určilo pořadí na třetím a čtvrtém místě, pátá skončila Zruč – Senec, šestý Manětín a sedmá Žihle.

S blížícím se polednem se rozeběhla časomíra odměřující dvakrát sedm minut finálového duelu a současně odvety mezi Kralovicemi a Plasy ze skupiny. A finále to bylo jako řemen.  Že domácím přišli fandit jejich spolužáci, je celkem logické. Dramatický průběh s přelévajícím se skóre ze strany na stranu však strhnul k bouřlivému fandění i hráče týmů, které již dohrály. Atmosféra s blížícím se koncem gradovala, až naskakovala husí kůže. A najednou tu byl konec. Na jedné straně úsměvy a radostné výkřiky, na druhé straně smutek. Tentokrát byl ten kousek štěstíčka přikloněn na naši stranu v poměru 16 : 14, přesně takový byl totiž konečný výsledek.

Turnaj skončil, diplomy a medaile byly rozdány. Vítězní hráči z domácího týmu zářili štěstím, radovali se. Paní učitelce Tegiové, která je na turnaj připravovala, se naopak zaleskly slzy v očích. Děti to při svém věku zatím příliš nechápaly. A tak si přejme, ať si zvykají a další slzy přijdou brzy. Třeba takhle po krajském kole v Tachově.

fotogalerie

Okresní kolo Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů

Dne 2. 3. se konalo okresní kolo Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů v tělocvičně Gymnázia Plasy. Tento projekt založili olympijští vítězové v desetiboji s cílem motivovat děti ke sportu. Do okresního kola se přihlásilo 5 škol. ZŠ Plasy obsadila 4. místo. V soutěži jednotlivců se dařilo Tereze Krejčové, která získala 2. místo a Janu Klímovi, který vybojoval místo třetí. Všem žákům, kteří reprezentovali naši školu, děkujeme a blahopřejeme k medailovému umístění.

fotogalerie

Okrskové kolo ve florbale starších žáků

Na konci června jsme se slavnostně rozloučili s žáky  9.ročníku, kteří pro naši školu vybojovali celou řadu významných sportovních úspěchů. Do nového školního roku jsme proto vkročili s vědomím, že navázat na předchozí úspěchy na poli sportovním bude nesmírně obtížné.
          Podobné myšlenky nás provázely v úterý 7. listopadu při odjezdu na okrskové kolo ve florbale starších žáků do Kožlan. Na zopakování loňského druhého místa na stejném turnaji jsme ani   v duchu nepomysleli. Za cíl jsme si dali postup do okresního kola, což znamenalo nejhůře 4. místo z šesti zúčastněných škol.
          Turnaj jsme zahajovali s vědomím, že k postupu by teoreticky stačilo zvítězit ve dvou utkáních. V prvním zápase jsme po vyrovnané hře díky dvěma trefám Štěpána Kůsy přetlačili Manětín 2 : 0. Následovaly dvě porážky s Žihlí a Kralovicemi. Druhé hubené vítězství nad týmem pořádající školy 1 : 0 mělo stačit k postupu. Ale nestačilo. Některé neočekávané výsledky způsobily, že před posledním utkáním turnaje s týmem Kozojed jsme měli „nůž na krku“. Remíza nebo vítězství by nás posouvaly do okresního kola, porážka by nás posunula na konečné 5. místo v okrskovém kole. Naši kluci utkání zvládli a přesvědčivě zvítězili 6 : 2.
          Turnaj ovládla Žihle s 8 body, naši kluci společně s Kralovicemi    a Manětínem získali 6 bodů. O pořadí na 2. až 4. místě proto rozhodla minitabulka těchto tří týmů, která nejlépe vyzněla pro naše kluky. Druhé místo z okrsku se nám tedy povedlo zopakovat. Zopakovat ale to samé v okresním kole bude podstatně obtížnější.
          I když kluci již nyní splnili vytýčený cíl, jejich touha je dosáhnout na další úspěch 22. listopadu v Horní Bříze při okresním kole. Budeme držet palce!