Projekt Skutečně zdravá škola

Naše základní škola se zapojila ve školním roce 2017/2018   do projektu Skutečně zdravá škola. Cílem tohoto projektu je komplexní program zdravého školního stravování -  zlepšování kvality školního stravování a vzdělávání dětí o zdravé výživě a původu potravin.  Podílí se na něm nejen školní jídelna, téma stravování je začleněno i do vzdělávacího programu ŠVP.

Tento projekt vychází z programu ve Velké Británii s názvem Food for Life Partnership – FFLP. Od jeho vzniku roku 2005 se ve Velké Británii zapojilo přes  5 000 škol.

V ČR je do programu zapojeno ve školním roce 2017/2018 na 286 škol s téměř 50 000 žáky.  ZŠ Plasy se účastní tohoto projektu jako první na okrese Plzeň – sever. Ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí ČR převzalo záštitu.  Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy tento program školám a školním jídelnám doporučuje.

ZŠ Plasy bude plnit kritéria pro udělení bronzového certifikátu.

Mgr. Dagmar Pekárková
                                                       koordinátorka programu ZŠ Plasy

Beseda o zemědělství na ZŠ Plasy

Ve středu 14.2.2018 si žáci  6. a 7. třídy zpestřili výuku besedou s tématem „Nezbytnost zemědělství ve vztahu k produkci potravin a přiblížení prvovýroby dětem“. V rámci vzdělávacího projektu na zvýšení informovanosti o zemědělství přednášející Ing. Soňa Jelínková představila žákům film o zemědělské technice – strojích na zpracování půdy a o chovu hospodářských zvířat. Na trojrozměrném modelu dojicího zařízení si žáci s velkým nadšením zkoušeli  techniku ručního dojení .
   Soutěžilo se po skupinkách na jednotlivých stanovištích   v rozeznávání obilovin, třídění semen zemědělských plodin, poznávání  zemědělských strojů a druhů hospodářských zvířat, spojování  modelů výrobků k fotografiím  plodin, ze kterých jsou vyrobeny.
     Žáci byli nadšeni nejen samotným tématem, ale i praktickými ukázkami.

Mgr. D. Pekárková

www.zemedelstvizije.cz

Na ZŠ Plasy se pěstují bylinky a zelenina pro potřeby školní kuchyně

V prostorném skleníku na školní zahradě už roste kopr, saláty a květáky. Na venkovních záhonech se rozrostly kopečky máty, libečku, tymiánu a meduňky, nesmí chybět ani petržel, pažitka, saláty a ředkvičky.

Žáci se zúčastňují prací na školní zahradě a ve skleníku,  v rámci pracovních činností vysévají, sází, zalévají a pozorují růst rostlinek.

Naše usměvavé kuchařky pak z bylinek a zeleniny připravují báječné pokrmy a nápoje podle receptů, které si vozí z nejrůznějších školení o zdravé výživě.

Květen 2018